Vėjaraupiai –ūminė bėrimu pasireiškianti virusinė liga, kuria užsikrečiama  itin lengvai. Tai viena dažniausių infekcinių ligų tarp vaikų, kuria Lietuvoje per metus perserga apie 12-13 tūkst. vaikų. Didžiausias sergamumas registruojamas iki 10 metų amžiaus, rečiau serga paaugliai ar suaugusieji

Dažniausiai vėjaraupiais sergama nesunkiai, tačiau net ir tokiu atveju vaikas mažiausiai 10 dienų negali lankyti darželio, taip sutrikdomas šeimos socialinis aktyvumas. Retais atvejais galimos sunkios ar net mirtinos vėjaraupių komplikacijos.  Infekcija ypač pavojinga kūdikiams ir nėščioms moterims bei tiems, kurių imuninė sistema nusilpusi. Medikai primena, kad nuo šios ligos gali apsaugoti skiepai.

Vėjaraupiai – viena labiausiai užkrečiamų infekcinių ligų

Vėjaraupiais užsikrečiama nuo sergančio žmogaus, kuris aplinkiniams pavojingas keletą dienų iki bėrimų atsiradimo, o po to dar apie savaitę., t.y. iki bėrimų pasidengimo šašais. Ligos sukėlėjai į aplinką patenka, kai sergantysis kosti, čiaudo ar net kalba. Virusas yra itin lakus, greitai pasklinda po visą pastatą, todęl vėjaraupiai -‒ viena labiausiai užkrečiamų infekcinių ligų. Dažniausiai jais užsikrečiama būnant uždarose patalpose, kadangi virusai jautrūs ultravioletiniams spinduliams ir lauke greita žūva.

Užsikrėsti galima ir liečiant sergančiojo vėjaraupiais ar juosiančiąja pūsleline bėrimus. . Kai žaizdelės pasidengia šašais, jos jau nebėra pavojingos. Jei suserga nėščioji, virusai vaisiui gali būti perduodami per placentą. Tiek nėščiosioms, tiek kūdikiams didelį pavojų kelia namuose augantys ikimokyklinukai, kurie šią infekciją gali parnešti namo.

Vėjaraupių pavojus – galimos sunkios komplikacijos

Pirmieji ligos simptomai pasireiškia praėjus 2-3  savaitėms po užsikrėtimo. Sergantieji pradeda karščiuoti, jaučia nedidelį bendrą silpnumą. Bėrimai – svarbiausias vėjaraupių požymis. Pūslelėmis išberia visą kūną, taip pat ir plaukuotą galvos dalį bei gleivines (burnos, akių, lyties organų). Beria bangomis apie savaitę. Bėrimai niežtintys, dėl to labai varginantys. Pūslytėms džiūnant susidaro šašeliai, kurie vėliau nukrinta, nepalikdami randų. Retais atvejais gali likti nedidelių randelių. Virusų organizme gali išlikti labai ilgai , todėl  nusilpus imuninei sistemai jis gali suaktyvėti ir sukelti kitą ligą – juostinę pūslelinę.

Vėjaraupiai pavojingi dėl galimų sunkių komplikacijų. Virusai gali sukelti plaučių uždegimą, pažeisti galvos smegenis (smegenėles), prisidėjus bakterinei infekcijai galimi sunkūs odos pažeidimai. Suaugusiems komplikacijų išsivystymo rizika yra daug kartų didesnė nei vaikams. Itin sunkiai serga asmenys su sutrikusia imunine sistema, jiems infekcija gali būti net mirtina.

Nėštumo metu susirgus vėjaraupiais  tai gali būti persileidimo, priešlaikinio gimdymo, galūnių deformacijų, akių ir centrinės nervų sistemos vystimosi sutrikimų priežastis. Pavojingiausia 8 – 20 nėštumo savaitė. Dėl to nuo vėjaraupių patartina pasiskiepyti planuojant nėštumą – tai padės išvengti galimų sunkių vaisiaus apsigimimų. Nėštumo metu skiepytis negalima, o mažamečius vaikus skiepyti  reikėtų ne tik galvojant apie jų pačių sveikatą ateityje, bet ir įvertinant pavojų kitiems namiškiams.

Skiepai padeda persirgti lengviau

Vaikų ligų gydytojai skiepus nuo vėjaraupių rekomenduoja pirmiausiai todėl, kad taip įgytas imunitetas daug mažiau nualina imuninę sistemą negu persirgus natūraliai, netgi lengva ligos forma. Medicininė praktika rodo, kad po vėjaraupių dėl nusilpusios imuninės sistemos vaikai apie kelis mėnesius dažnai serga, nes tampa itin imlūs kitoms infekcijoms.

Vakcina prieš vėjaraupius galima pradėti skiepyti nuo 1 metų amžiaus. Pagal naujausias rekomendacijas, rekomenduojamos dvi vakcinos dozės. Pirmoji skiepijama antraisiais gyvenimo metais, dažniausiai kartu su tymų-kiaulytės-raudonukės (MMR) vakcina, antroji – praėjus ne mažiau nei keturioms savaitėms nuo pirmosios. Retai paskiepyti vaikai, užsikrėtę vėjaraupiais susirgti gali, tačiau ligos forma būna gerokai lengvesnė nei įprastai.

Skiepytis nuo vėjaraupių rekomenduojama ir tiems žmonėms, kurie natūraliai nepersirgo vėjaraupiais vaikystėje.