Tuberkuliozė (TB) – gyvybei pavojinga pasaulyje plačiai paplitusi bakterinė infekcija. Net trečdalis pasaulio gyventojų yra užsikrėtę TB mikobakterijomis. Kasmet nuo tuberkuliozės miršta 2 milijonai žmonių, užregistruojama 9 milijonai naujų ligos atvejų. Bakterijoms patekus į organizmą išeitys labai įvairios: užsikrėtęs žmogus gali ir nesusirgti, tačiau gali susirgti ir labai sunkia ligos forma, pasibaigiančia mirtimi. Nuo šios infekcijos labai svarbu apsaugoti pačius mažiausius. Dėl to jau 2-3 gyvenimo parą skiepijama vakcina nuo tuberkuliozės.

Pavojingi sergantys atvira TB

Tuberkulioze galima užsikrėsti nuo sergančiųjų atvira plaučių TB. Sukėlėjas dažniausiai plinta oro lašeliniu būdu, kai sergantysis kosti, čiaudo, kalba. Ar žmogus užsikrės TB bakterijomis, priklauso nuo bakterijų, jų gausumo, kontakto artumo ir trukmės bei oro cirkuliavimo patalpoje.  Kitomis TB formomis (pvz., inkstų, kaulų TB) sergantys asmenys aplinkiniams nepavojingi. Nors ir labai reta, tačiau galima įgimta TB. Vaisius gali būti užkrėstas nėštumo metu per placentą ar gimdymo metu, nurijus infekuotų vaisiaus vandenų ar genitalijų išskyrų. Jei mama ar aplinkiniai sirgs atvira TB, naujagimis užsikrės oro lašiniu būdu. Viena iš mikobakterijų  – Mycobacterium bovis – sukelia galvijų ir kitų gyvūnų TB.  Žmogus nuo jų užsikrėsti gali pvz., vartodamas  nepasterizuotą karvės pieną. Toks plitimo būdas gan retas.

Aktyvi ir neaktyvi TB

Ar užsikrėtęs TB bakterijomis žmogus susirgs, priklauso nuo organizmo apsauginės sistemos, bakterijų savybių, ir jų gausumo. Ligos sukėlėjai pirmiausiai patenka į kvėpavimo takus. Kai žmogaus imuninė apsauga nepakankama, bakterijos pradeda daugintis plaučiuose, taip pat gali išplisti į aplinkinius audinius ar per kraują, limfą nukeliauja į kitus organus (kaulus, inkstus, smegenis ir kt.). Dėl nesubrendusios imuninės sistemos didelis pavojus susirgti mažiems vaikams: kuo vaikas mažesnis, tuo didesnė rizika. Dažna ir latentinė (neaktyvi) ligos forma, kai organizmas sustabdo bakterijas ir neleidžia joms daugintis. Tačiau bakterijos išlieka gyvybingos ir bet kuriuo metu nusilpus organizmui (dėl streso, kitų ligų, nepakankamos mitybos, nusilpusios imuninės sistemos) vėl pradeda daugintis ir pasireiškia aktyvi ligos forma.  Manoma, jog didžiausia rizika susirgti kyla per pirmuosius dvejus metus nuo užsikrėtimo.

Jei ilgą laiką vargina kosulys – pagalvok apie tuberkuliozę

Dažnai tuberkuliozė ilgą laiką nesukelia jokių simptomų. Jei jie atsiranda, dažniausiai būna nespecifiški ir panašūs į daugelį kitų lėtinių infekcinių ligų. Ligoniai gali skųstis greitu nuovargiu, bendru silpnumu, prakaitavimu (ypač naktį), nedideliu karščiavimu ‒ dažniausiai vakarais, ‒ apetito stoka, svorio kritimu. Kiti simptomai priklauso nuo bakterijų lokalizacijos. Dažniausiai tuberkuliozė pažeidžia plaučius, todėl apie šią ligą reikėtų pagalvoti, jei kosulys, skrepliavimas trunka ilgiau nei 3 savaites. Rekomenduojama atkreipti dėmesį, jei kartu pasireiškia krūtinės skausmas, dusulys ar atsikosėjimas krauju. Nugaros skausmai galimi dėl stuburo pažeidimo sergant kaulų TB, pokyčiai šlapime ar šlapinimasis su krauju – inkstų TB atveju. Jei bakterijos pažeidžia centrinę nervų sistemą, galima labai sunki ligos eiga, pasireiškianti įvairiais sąmonės sutrikimas, koma ir galinti turėti ilgalaikių neurologinių pasekmių. TB gydymui skiriami keli vaistai, kuriuos būtina vartoti reguliariai ir gana ilgai. Pastaruoju metu grėsmę visuomenei kelia didėjantis TB  bakterijų atsparumas antibiotikams. Ypač pavojingi tie asmenys, kurie pradeda gydymą ir nepasveikę savavališkai patys  jį nutraukia.

Vakcinacija – būtina

Lietuvoje sergamumas tuberkulioze yra didelis, todėl labai svarbu nuo šios infekcijos apsaugoti mažiausius. Mažų vaikų imuninė sistema nepakankamai subrendusi, todėl didesnė rizika užsikrėtus susirgti  sunkia išplitusia TB forma.

Skiepijimas BCG (Bacille Calmette-Guerin) vakcina jau daugelį metų apsaugo mažus vaikus nuo labai sunkių ligos formų (pvz., tuberkuliozinio meningito). Lietuvoje rekomenduojama viena vakcinos dozė 2-3  parų amžiaus naujagimiams. Skiepijama į odą kairiojo žasto viršutinėje išorinėje srityje. Per keletą mėnesių toje vietoje susiformuoja randelis. Svarbu suprasti tai, jog vakcina neapsaugo nuo užsikrėtimo ar ligos vystymosi ateityje, tačiau vaikus apsaugo nuo sunkių mirtinų ligos formų.

Tuberkuliozės statusas – pasaulinė pandemija

PSO duomenimis, tuberkuliozę sukeliančiais mikrobais yra užkrėsti apie 2 milijardai pasaulio gyventojų, o tai yra maždaug trečdalis visos populiacijos. Vienas iš dešimties šių žmonių anksčiau ar vėliau susirgs aktyvia ligos forma.  Negydomas vienas sergantysis TB per metus gali užkrėsti 10-15 žmonių. Vien Europos regione tuberkuliozė kas valandą atima po 7 gyvybes. Lietuvoje iki 90 proc. suaugusiųjų gali būti užsikrėtę tuberkulioze, tačiau aktyvioji ligos forma išsivysto tik apie 5-15 proc. infekuotų asmenų. Šios ligos statusas laikomas pasauline pandemija. Prognozuojama, kad jei TB kontrolės mechanizmų nepavyks pagerinti, iki 2020 m. tuberkulioze užsikrės dar milijardas žmonių, 200 mln. gyventojų susirgs, o aukų skaičius pasieks 35 milijonus.