Skiepais vaikams pasirūpinti paprasta. Ypač, jei tai padaryti primena vaikų gydytojas. Kai jūsų mažylis dar nedidukas, reguliariai lankantis poliklinikoje paprastai atsimenami visi svarbūs skiepai. Vėliau, kai su savo mokyklinuku gydytojo duris praveriate tik užklupus ligai, dėmesio užkrečiamųjų ligų profilaktikai neretai pristinga. Taip ir susiklosto situacija, kad suaugusio žmogaus imunitetas dėl nebaigto vakcinacijos kurso lieka nesusiformavęs, o jis pats net neprisimena, kokių ligų turėtų bijoti, kokių – ne.  Todėl labai svarbus dokumentas, kurio neverta pamesti ir užaugus, yra skiepų pasas. Jame fiksuojami žmogaus gauti planiniai skiepai pagal Lietuvoje galiojantį skiepijimų kalendorių. O dėl vakcinų, kurių apmokėti valstybė kol kas neišgali, tėvai turėtų apsispręsti patys, įvertinę savo galimybes. Tai – skiepai nuo gripo, erkinio encefalito, sunkių rotavirusinės infekcijos komplikacijų, žmogaus papilomos viruso, hepatito A, pneumokokinės infekcijos ir kai kurių kitų ligų.

Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorius

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2015 m. birželio 12 d. įsakymu Nr. V-757

LIETUVOSRESPUBLIKOS VAIKŲ PROFILAKTINIŲ SKIEPIJIMŲ KALENDORIUS


Sutrumpinimai: BCG – tuberkuliozės vakcina; HepB – hepatito B vakcina, DTaP – kokliušo (neląstelinio), difterijos, stabligės vakcina, Hib – B tipoHaemophilus influenzaeinfekcijos vakcina, Tdap – kokliušo (neląstelinio), difterijos, stabligės (suaugusiųjų) vakcina, IPV – inaktyvuota poliomielito vakcina, PCV – pneumokokinės infekcijos (polisacharidinė konjuguota) vakcina, MMR – tymų, epideminio parotito, raudonukės vakcina, HPV – žmogaus papilomos viruso infekcijos vakcina.Sutrumpinimai:

  1. HB* pirma dozė turi būti įskiepijama naujagimiui per 24 val. po gimimo.
  1. PCV** gali būti skiepijama kartu (vieno vizito metu) su MMR** vakcina.
  1. HPV*** skiepijamos tik mergaitės, skiepijimo schemą sudaro dvi HPV dozės (tarp pirmos ir antros HPV dozių turi būti ne trumpesnis kaip 6 mėn. laikotarpis.
  1. Skiepijimai atliekami pagal vaistinio preparato charakteristikų santrauką.
  1. Prieš kiekvieną vaiko skiepijimą tėvus ar teisėtus globėjus būtina informuoti apie vakcinų skyrimą, galimas nepageidaujamas reakcijas į skiepą. Dėl informacijos gavimo bei sutikimo skiepyti jie turi pasirašyti Sutikimo dėl sveikatos priežiūros paslaugų teikimo formoje.
  1. Jei vaikas laiku nepaskiepijamas, jam sudaromas individualus skiepijimų kalendorius pagal indikacijas nurodytas vaistinių preparatų charakteristikų santraukose.