Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) labai plačiai paplitęs visuomenėje – tiek tarp moterų, tiek tarp vyrų. Net apie 80 proc. lytiškai aktyvių moterų bent kartą gyvenime užsikrečia šiuo virusu. Nors daugeliu atveju virusas iš organizmo pasišalina nesukeldamas jokių simptomų, tačiau jei jis organizme išlieka ilgai, gali sukelti ikivėžinius gimdos kaklelio pakitimus ar net vėžį. Dėl šios priežasties medikų rekomenduojama vakcina nuo ŽPV kartu yra ir galimybė apsisaugoti nuo gimdos kaklelio vėžio.

Karpos – pagrindinis infekcijos požymis

Skirtingi ŽPV tipai sukelia odos ir gleivinių pažeidimus įvairiose organizmo vietose – dažniausiai lytinių organų ar odos karpas, burnos ar gerklų gleivinės papilomas. Taip pat, priklausomai nuo ŽPV tipo, karpos būna skirtingos išvaizdos: plokščios ar iškilios, pavienės ar daugybinės.

ŽPV dažniausiai plinta per lytinius santykius.

Yra žinoma, jog apie 40 ŽPV tipų gali infekuoti moterų ir vyrų lyties organus. Infekcija plinta lytiniu keliu. Užsikrėsti galima ir oralinių santykių metu. Rizika didėja, kai yra didelė lytinių partnerių kaita. Kadangi neretai infekcija yra besimptomė, žmogus nežino, jog yra ŽPV nešiotojas ir platina šią infekciją tarp lytinių partnerių. Barjerinės kontraceptinės priemonės (prezervatyvai) gali sumažinti užsikrėtimo riziką, tačiau visiškos apsaugos neužtikrina. Taip yra todėl, kad virusas randamas ir odoje aplink genitalijas.

Odos karpomis galima užsikrėsti tiesioginio kontakto su infekuotu asmeniu metu. Viršutinių kvėpavimo takų papilomatoze dažniau serga vaikai. Manoma, jog naujagimiai gali užsikrėsti gimdymo metu nuo lytinių karpų turinčios gimdyvės. Taip pat infekcija gali būti perduodama vaisiui per placentą nėštumo metu.

Pasaulyje kas dvi minutes nuo gimdos kaklelio vėžio miršta moteris.

Dažniausiai ŽPV sukelti pažeidimai išnyksta savaime ir nesukelia jokių simptomų. Deja, kartais virusai nepasišalina iš organizmo ir ilgainiui sukelia piktybinius pokyčius. Tai priklauso nuo viruso tipo – pavojų daugiausiai kelia 16 ir 18 ŽPV tipai. Taip pat didesnė gimdos kaklelio vėžio rizika yra rūkančioms, ilgą laiką sudėtines kontraceptines tabletes vartojančioms ar kita lytiškai plintančia infekcija užsikrėtusioms moterims bei toms, kurių nusilpusi imuninė sistema.

Pasaulyje kas dvi minutes nuo gimdos kaklelio vėžio miršta moteris. Tai antra pagal paplitimą jaunesnių nei 45 metų moterų onkologinė liga. Pirminėse stadijose nebūna jokių simptomų. Vėliau atsiranda vaginalinis kraujavimas tarp menstruacijų, skausmas lytinių santykių metu, nuovargis, svorio kritimas ar kiti simptomai.

Lietuvoje atliktų tyrimų duomenimis nustatyta, jog  net 92 proc. šiuo vėžiu sergančių moterų yra infekuotos ŽPV. XX a. pabaigoje įrodytas ŽPV ryšys su gimdos kaklelio vėžiu ‒ labai svarbus atradimas, už kurį suteikta ir Nobelio premija. Be to, galimi ir kitų lokalizacijų vėžiniai susirgimai, pvz., burnos, nosiaryklės, varpos, analinės srities ar kt.

Naujas požiūris į gimdos kaklelio vėžio prevenciją.

Neseniai įrodyta virusinė gimdos kaklelio vėžio kilmė iš esmės pakeitė požiūrį į vėžio prevenciją.  Rekomenduojama vakcina nuo ŽPV užkerta kelią lėtinei ŽPV infekcijai, tuo pačiu ir ikivėžiniams pokyčiams ar gimdos kaklelio vėžio išsivystymui. Vis daugiau pasaulio valstybių šios vakcinos skiepijimą įtraukia į visuotinių skiepijimų programą.

Lietuvoje registruotos dvi ŽPV vakcinos, kurių sudėtyje yra į svarbiausius -16 ir 18 tipo – virusus panašių dalelių. Šių vakcinų saugumas ir efektyvumas įrodytas moksliniais tyrimais. Veiksmingiausia skiepyti lytinių santykių neturėjusias paaugles, tačiau pasiskiepyti gali ir vyresnės moterys. Skiepijimo kursą sudaro trys vakcinos dozės.  Nepamirškite, jog pasiskiepijusi nuo ŽPV moteris turėtų ir toliau rūpintis savo sveikata.

Kita labai svarbi profilaktikos priemonė ‒ reguliari patikra dėl gimdos kaklelio vėžio, tiriant PAP onkocitologinį  tepinėlį. Lietuvoje valstybė apmoka PAP tepinėlio tyrimą moterims nuo 25 iki 60 metų kas 3 metus.

Trys svarbiausi dalykai – atsakinga lytinė elgsena, skiepai ir reguliarios patikros, – leis kiekvienai moteriai jaustis saugiai.