Cholera – labai pavojinga infekcinė žarnyno liga, kuri gali sukelti mirtį net per keletą valandų. Ši infekcija kasmet pareikalauja apie 100 000 žmonių aukų. Sunkiau serga vaikai ir senyvo amžiaus suaugusieji.

Susirgimas ypač pavojingas žmonėms, kurių imuninė sistema nusilpusi. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet cholera užsikrečia apie 3 – 5 milijonai žmonių. Sergamumas cholera – vienas svarbiausių socialinio išsivystymo rodiklių, kadangi ši infekcija paplitusi tuose regionuose, kur blogos sanitarinės sąlygos, trūksta švaraus geriamojo vandens, didelis gyventojų tankumas, o taip pat karo ar stichinių nelaimių nuniokotose teritorijose.

Naujausiais tyrimais įrodyta, kad pasaulinis atšilimas sudaro palankias sąlygas choleros  bakterijoms daugintis. Padaugėjus kelionių į  egzotiškus kraštus, kyla grėsmė cholerą įvežti ir į mūsų šalį, todėl klaidinga manyti, kad ši liga gyva tik mūsų senelių pasakojimuose. Ypatingai atidūs turėtų būti lietuviai, keliaujantys į besivystančias šalis – dažniausiai Afrikoje ar Pietų Azijoje, kur registruojami ligos protrūkiai  ar epidemijos. Būtina žinoti galimas apsisaugojimo priemones, iš kurių svarbiausia – higiena. Išvykstantiems taip pat rekomenduojama vakcina.

Užsikrečiama per vandenį ir maistą

Ūmia žarnyno infekcija dažniausiai užsikrečiama per vandenį ar maistą, kuriame yra bakterijų – choleros vibrionų. Svarbus užkrato šaltinis – nepakankamai termiškai apruoštas jūros maistas (žuvys, vėžiagyviai ar kitos jūros gėrybės).

Liga pasireiškia greitai – per kelias dienas. Į žarnyną patekusios bakterijos  išskiria stiprius nuodus (toksinus), kurie sutrikdo žarnyno veiklą. Prasideda gausus vandeningas viduriavimas ir vėmimas. Dėl to organizmas netenka daug skysčių, mineralinių medžiagų. Ligai progresuojant ligonį ištinka šokas: krenta kraujospūdis, sutrinka sąmonė, paaštrėja veido bruožai („Hipokrato veidas“), atsiranda traukuliai, sutrinka įvairių organų  funkcijos. Negydomi tokie ligoniai miršta.

Įdomu tai, kad cholera suserga ne visi užsikrėtę asmenys – net 75 proc. atvejų bakterija iš organizmo pasišalina per 1 – 2 savaites be jokių simptomų.  Tačiau šie asmenys pavojingi aplinkiniams, kadangi bakterijoms su išmatomis patekus į aplinką, cholera lengvai gali užsikrėsti kiti. Tokiu būdu atsiranda grėsmė greitam infekcijos plitimui, ypač jei sanitarinės sąlygos nepakankamos. Net ir pasireiškę ligos simptomai  daugumai susirgusiųjų nėra sunkūs, tačiau penktadaliui išsivysto sunki ligos forma, kurios negydant ligonis gali mirti. Aprašyta ir žaibiška ligos forma, kai ligonis miršta net nepradėjęs vemti ar viduriuoti.

Gydant svarbiausia skysčiai

Lengva  ligos forma gali būti sėkmingai gydoma specialiais geriamaisiais tirpalais, tačiau sunkios ligos atveju pacientą būtina skubiai guldyti į ligoninę ir nedelsiant atstatyti prarastus skysčius.  Tam s skiriamos lašinės skysčių infuzijos, paprastai reikalingi labai dideli tirpalų kiekiai.

Kai kuriais atvejais skiriami antibiotikai, kurie padeda sumažinti viduriavimo trukmę, reikalingų tirpalų kiekį, be to sutrumpina bakterijų išskyrimo laiką. Tačiau masinis gydymas antibiotikais nerekomenduojamas, kadangi choleros plitimo tai nesustabdo, tik didina mikrobų atsparumą.

Vakcina ir higiena – vienintelės apsisaugojimo priemonės

Skiepytis rekomenduojama tiems keliautojams, kuriems kyla didelė grėsmė užsikrėsti. Šiuo metu choleros prevencijai skiriamos geriamosios choleros vakcinos.

Svarbu įsidėmėti, kad pasiskiepijus būtina laikytis ir kitų choleros profilaktikos priemonių. Taigi keliaujant į endemines choleros atžvilgiu šalis būtina tinkamai pasirinkti vartojamą maistą ir vandenį.

Rekomenduojama gerti tik virintą ar chloruotą vandenį, pasterizuotą ar virintą pieną, nevartoti ledo gabaliukų, valgyti tik gerai termiškai apdorotą maistą. Taip pat labai svarbi asmens higiena, ypač rankų švara.